Tujejezični recital Jezik - kultura in tradicija

Gimnazija Škofja Loka je že 18. leto zaporedoma povabila v Škofjo Loko partnerske šole slovenske Unesco ASP mreže z namenom, da sooblikujejo dogodek tujejezični recital Jezik – kultura in tradicija. Projekt poudarja pomen rabe tujih jezikov skupaj z rabo materinščine, saj je jezik orodje za sporazumevanje, hkrati z njim se učimo kulture naroda, spoznamo njegovo zgodovino in kulturno dediščino. Ker je leto 2018 razglašeno za Evropsko leto kulturne dediščine smo tej temi posvetili letošnji recital in vse prispevke povezali pod skupnim naslovom »Kjer preteklost sreča prihodnost«. Želeli smo povečati zavedanje o vrednotah dediščine, o njenem pomenu za posameznika in družbo, hkrati pa je bil naš namen spodbuditi ustvarjalen odnos do dediščine in njenega ohranjanja.

Recital je potekal 19. oktobra 2018 v Sokolskem domu. Po uvodnem nagovoru ravnatelja Gimnazije Škofja Loka in koordinatorja slovenske Unesco ASP mreže šol Jožeta Bogataja in župana Mihe Ješeta,  smo ob zanimivi moderaciji članov gimnazijskega impro gledališča pod vodstvom prof. Tatjane Žagar lahko videli 16 jezikovno in umetniško raznovrstnih prispevkov. Ogledali in poslušali smo odseve  kulturnih dediščin Rusije, Velike Britanije, Nemčije, Danske – kot gosta sta nastopila danska dijaka, ki sta na dvomesečni izmenjavi na Gimnaziji  Škofja Loka in predstavila danskega pesnika Kima Larsena. Velik del letošnjega recitala je bil posvečen materinščini in slovenski kulturni dediščini, ki smo jo lahko občudovali v pesmih o prekmurskih ravnicah, belokranjskem Zelenem Juriju, O  Triglavu, v raznovrstnosti slovenskih narečij in ljudskega plesa.

Vsem udeleženim šolam se zahvaljujemo za njihove prispevke in upamo, da se v Škofjo Loko še kdaj vrnejo.

Tekst: Ana Prevc Megušar,prof.. Fotorgrafije: Lan Mohorič Bonča, 1. b