Tujejezični recital Jezik - kultura in tradicija 2015
Tujejezični Unescov recital Jezik - kultura in tradicija 2015
Gimnazija Škofja Loka je za slovensko mrežo Unescovih šol tudi letos, 15. leto zapored prirpavila nacionalni projekt, tujejezični recital Jezik – kultura in tradicija. Z recitalom smo obeležili mednarodno leto svetlobe ter tako tematsko vse prispevke zaokrožili po skupnim naslovom Več svetlobe! V projektu je sodelovalo 19 šol oz. vrtcev iz vse Slovenije. Svoj košček v mozaiku in mednarodno barvo pa sta z zanimivim prispevkom recitalu dodala dijaka Himmelev Gymnasium z Danske, ki sta na trimesečni individualni izmenjavi na Gimnaziji Škofja Loka. Tako kot vsako leto so se šole predstavile z raznolikim programom v obliki recitacij, kratkih dramskih odlomkov, glasbenih nastopov – lahko smo prisluhnili tudi številnim avtorskim prispevkom. Ker je ena izmed značilnsoti recitala tudi tujejzičnost, so se skozi cel program prepletali različni jeziki in kulture: slovenščina, angleščina, nemščina, francoščina, ruščina, italijanščina, španščina, danščina, letos smo slišali tudi japonščino.
Otvoritev recitala je potekala v dopoldanskem času na Gimnaziji Škofja Loka, kjer se je predstavilo 6 šol in otroci iz vrtca Jelka iz Ljubljane, ki so nas navdušili in nasmejali s svojim nastopom. Popoldanski del se je začel ob 15.00 in je je potekal v Kristalni dvorani Sokolskega doma v Škofji Loki, kjer so se predstavile ostale šole. Na začetku nas je nagovoril ravnatelj Gimnazije Škofja Loka in nacionalni koordinator Unescove ASP mreže šol Jože Bogataj. Program, ki ga je za recital prispevala naša šola so oblikovali: moderatorja Sergej Novak in Ana Štritof iz 2. e, pesem F. Milčinskega Ježka je v dopoldanskem delu interpretirala Meta Gantar iz 4.a, popoldanski recital pa je s pesmijo Can´t flight The Moonlight začela Patricija Raztresen iz 1. b. Celoten projekt je koordinirala Ana Prevc Megušar, prof.
Cilj projekta »Jezik kultura in tradicija« je poudariti pomen rabe tujih jezikov skupaj z rabo materinščine, saj se preko jezika in z jezikom učimo kulture naroda, spoznavamo njegovo zgodovino in kulturno dediščino. Vsakoletni tujejezični recital pripomore tudi h kreativnosti učencev in dijakov in jim omogoča, da pokažejo svoje veščine in sposobnosti tudi drugim. V tem smislu je letošnji recital zagotovo dosegel svoj namen. Poleg tega je s svojo tematiko pomembno prispeval k obeleževanju mednarodnega leta svetlobe in k zavedanju, kako pomembna je svetloba za kvaliteto našega bivanja.
Ana Prevc Megušar, prof.
Foto: Žan Križnar, Ana Prevc Megušar, Jože Bogataj