Pojdi na glavno vsebino

Študijski obisk danskih učiteljev na Gimnaziji Škofja Loka

Od ponedeljka 16. do petka 20. septembra, je Gimnazija Škofja Loka gostila devet profesorjev iz danske Himmelev Gymnasium iz Roskildeja. Na prvem delu izmenjave na Danskem (spomladi), smo imeli skupno temo izmenjave, ki se navezuje na blagostanje učencev v današnjem času.

Na Danskem smo ugotovili, da je velikokrat velik negativen vpliv na dobro počutje mladih tudi uporaba sodobne tehnologije in socialnih omrežij. V preteklem tednu smo nadaljevali razmišljanje na to temo in se po uvodnem ponedeljku z obiskom pouka oglasili v Mladinskem centru Blok na Trati. Predstavili so nam svoje programe in dejavnosti, ki jih mladim ponujajo v popoldanskem času in na nek način za njih ustvarjajo podporno socialno okolje. V torek smo se odpravili v Ljubljano na sedež svetovalnice Logout. Predstavili so nam svoj način dela, svetovanje, ki ga brezplačno ponujajo tistim, ki potrebujejo pomoč pri omejevanju uporabe sodobne tehnologije ali celo odvisnosti od video iger in uporabe elektronskih naprav. Predstavili so nam tudi programe odklopa oz. digitalnega detoxa, poletnega tabora za mlade in zgodbe tistih, ki so prostovoljno ali pod prisilo obiskali njihovo svetovalnico. Presenečeni smo bili nad celostnim pristopom, ki mu sledijo, saj je v svetovanje vključena celotna družina. V Ljubljani smo obiskali tudi delavnico v Slovenskem šolskem muzeju, ki udeležence pouka prestavi v začetek 20. stoletja. Delavnica je bila odlično izhodišče za razpravo o spremembah, ki so se v pouku zgodile v zadnjih 100 letih.

V sredo smo po predstavitvah vloge svetovalne službe in razrednika, ki jih v takšni obliki danska srednješolska izobraževanja ne poznajo, s pomočjo delavnice Open space po skupinah iskali rešitve za težave, s katerimi se v službi profesorja soočamo. Beseda je tekla o avtonomnosti dijakov, težavi spletnega nasilja (ki gre v veliki meri mimo nas, vseeno pa na dijake in njihovo šolanje močno vpliva) in vzpostavljanju podpornega sistema za svetovalno delo tudi med dijaki. V četrtek smo na ekskurziji v Šaleško dolino obiskali jamo Pekel in Muzej premogovništva Slovenije, ki obratuje v Velenju.

Z lepimi vtisi in obilico snovi za razmislek, so se v petkovih jutranjih urah danski učitelji vrnili domov. Za nami je tako še ena uspešna izmenjava idej in praks, ki nam ponujajo možnosti za drugačen pristop in razmislek o spremembah, ki jih profesorji lahko vključimo v svoje delo.

Tekst: Mateja Močnik, prof.
Fotografije: Mateja Močnik, prof., Ana Prevc Megušar, prof.

Fotografije

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...