Škofjeloški dijaki v Taboru na Češkem
Teden od 21. – 26. marca je skupina dijakov Gimnazije Škofja Loka skupaj s profesorjema Gašperjem Murnom in Natašo Zaplotnik preživela v Taboru na Češkem.
Naša šola je namreč vključena v dvoletni projekt Climate Change- raise awareness - take action, ki se osredotoča na posledice podnebnih sprememb in njihovo odpravljanje. V projektu poleg naše gimnazije sodeluje še šest partnerskih šol iz Avstrije, Poljske, Češke, Bolgarije in Nemčije. V tednu med 11. in 15. 10. 2021 smo srečanje gostili v Škofji Loki, tokrat pa so bili naši gostitelji češki partnerji.
Že teden dni pred obiskom na Češkem, smo obiskali čistilno napravo na Suhi v Škofji Loki. Predvsem nas je med obiskom zanimalo kako se čistilna naprava samostojno oskrbuje z energijo, sicer pa smo se veliko naučili tudi o ravnanju z odpadnimi vodami v Škofji Loki. Poleg tega pa nam je profesor geografije Matic Močnik pomagal raziskati kako in kje v Sloveniji pridobivamo energijo in kako z njo ravnamo. O naših opažanjih in izsledkih smo pripravili predstavitev, ki smo jo na srečanju v Taboru delili z ostalimi udeleženci Erasmus+ izmenjave.
Uradni program našega obiska se je začel v torek. Torkovo jutro smo začeli v šoli in se posvetili temi oskrbe in ravnanja z energijo v sodelujočih državah. Spoznali smo, kako se energetsko oskrbujejo v ostalih državah, na Poljskem, na Češkem, v Avstriji in v Bolgariji. Bolgari so svojo predstavitev nadgradili še z nagradnim kvizom, tako da nam je njihova predstavitev zagotovo ostala v spominu.
V okviru obiska smo si ogledal tudi eno od dveh čeških jedrskih elektrarn Temelin. Spoznali smo način pridobivanja energije v jedrskih obratih, poleg tega pa s pomočjo virtualne resničnosti zakorakali direktno v osrčje Temelinske jedrske elektrarne.
V okviru obiska na Češkem smo si ogledali tudi grad Hluboka nad Vltavo, za zaključek pa smo obiskali tudi glavno mesto Praga.
Gašper Murn, mag. prof.