Pojdi na glavno vsebino

Obisk na Institutu Jožef Stefan

 V četrtek, 16. 1. 2025, smo se učenci 2. a razreda odpravili na obisk Instituta Jožef Stefan, kjer nam je predstavnica Instituta prestavila zgodovino Instituta in okvirna področja znanstvenih raziskav. Razdelili smo se v dve skupini.

Prva skupina si je najprej ogledala odsek za raziskave sodobnih materialov, kjer so nam predstavili različne izolacijske materiale, tudi penjeno steklo, ki ga izdelujejo sami in nove načine pridelovanja keramike in keramičnih izdelkov. Pokazali so nam tudi napravo za lasersko nanašanje manometrskih plasti. Nato so nam v laboratoriju za odprte sisteme in mreže predstavili nevarnosti na spletu in kako naj bi naš svet zgledal v prihodnosti. Na koncu so nam predstavili še odsek za molekularne in biomedicinske znanosti, kjer so nam pokazali osnovne pripomočke in nam pojasnili ustrezne pogoje za gojenje različnih kultur. Izvedeli smo tudi veliko o lipidih rakavih celic in raziskavah le-teh. 

Druga skupina je šla v odsek E9 ali odsek za inteligentne sisteme. Tam so nam predstavili tri področja raziskovanja.

Agentski in večagentski sistemi ali inteligentna, avtonomna entiteta zaznava svoje okolje prek senzorjev in deluje na to okolje prek aktuatorjev. Predstavili so nam par primerov, na primer NPC-je v računalniških igricah. Ambientalna inteligenca, ki tudi uporablja senzorje, se več uporablja v vsakdanjem življenju. Povedali so nam, kako jo lahko najdeš v skoraj vseh vsakdanjih napravah, na primer telefonih ali pa v napravah, ki jih uporabljajo ostareli. V primeru padca lahko pokliče reševalce.

Naslednja je bila računalniška inteligenca. Razložili so nam, da se jo uporablja tudi za optimizacijo najrazličnejših algoritmov. Eden od primerov za to je v inženirskem delovanju, kjer pomaga inženirjem ugotoviti, kako zgraditi trdne dolgo stoječe zgradbe.

Po koncu predstavitve smo odšli v odsek K8 ali odsek za sintezo materialov. V enem od laboratorijev so nam pokazali sintezo preprostih nano delcev ter pokazali več primerov različnih magnetnih nano delcev. Eden takih primerov je bil tako imenovan ferrofluid in nano delci zlata, ki so bordo rdeče barve. Predstavili so nam tudi par delov, ki jih uporabljajo, ko sintetizirajo bolj kompleksne nano delce.

Za konec smo odšli v odsek F3 ali odsek za tanke plasti in površine. Pokazali so nam več primerov uporabe. Glavni primer je bila prevleka svedrov. Na televizorju so nam prikazali proces prevleke, kjer so v procesu uporabili plazmo. Potem pa smo videli primere svedrov s prevleko in diske, na katerem so snovi uporabljene za prevleko.

o koncu te predstavitve smo se srečali z drugo skupino in se vse do šole pogovarjali o tem, kaj smo videli. Na obisku smo uživali, saj so nam v naravoslovnem razredu takšne teme bile pisane na kožo in obisk bi z veseljem ponovili še kdaj. Dan je bil izredno zanimiv.

Lara Lampret in Maks Kejžar, 2. a

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...