NMSB 2019 - predavanje o pravljici

Drugi del projekta NMSB 2019 smo realizirali z izvedbo strokovnega predavanja o pravljici. Na šolo smo povabili našo nekdanjo dijakinjo Katjo Kožuh. V torek, 10. decembra 2019, nam je predstavila svoje magistrsko delo z naslovom “Pravljična resnica in družbena resničnost”. Naloga je izčrpna analiza pravljice nasploh, izhaja pa iz pravljic Svetlane Makarovič in Anje Štefan. Prisotni smo bili seznanjeni s strokovno opredelitvijo pravljice kot pripovedne forme, v nadaljevanju pa nam je predavateljica predstavila deset temeljnih resnic, ki jih je izluščila iz temeljite analize pravljičarskega opusa navedenih avtoric. Opozorila nas je na pomembnost razlikovanja med umetniško vrednostjo in kičem v pravljici, na pomembnost kvalitete ilustracij, na nenadomestljivost branja/pripovedovanja v zgodnjem otroštvu in na vseživljenjsko sporočilnost in aktualnost pravljičnih zgodb, ki lahko rastejo in dozorevajo z nami vse življenje. Prisotni dijaki, knjižničarki iz Knjižnice Škofja Loka in drugi zunanji obiskovalci smo hvaležni za tehtna in nova spoznanja, ki jih je Katja suvereno, strokovno in prepričljivo podelila poslušalcem.

Majda Kokalj Auguštiner, prof.