Invazivke na gimnaziji
Seveda ne dobesedno, pač pa so veliko novega o invazivnih tujerodnih vrstah izvedeli naši drugošolci na zoom predavanjih, ki jih je Ljudska univerza v Škofji Loki za našo šolo organizirala v mesecu decembru.
Predavateljica Sonja Rozman, ki prihaja iz Zavoda RS za varstvo narave v Kranju, nam je predstavila veliko primerov rastlin in tudi živali, ki so »ušle« nadzoru in se razširile v naravi. Lahko tudi z našo pomočjo, saj velikokrat ostanke z vrta odlagamo v naravo namesto na kompost. V krajšem filmu smo si lahko ogledali invazivke v Poljanski in Selški dolini ter Škofji Loki in ugotovili, da so te rastline že tako prisotne v našem življenju, da se niti ne zavedamo njihove invazivnosti. Hkrati smo zvedeli, koliko vztrajnosti je potrebno, če jih želimo na določenem rastišču odstraniti.
Med drugim so dijaki izvedeli, da je tujerodna vsaka vrsta, ki je bila s pomočjo človeka namerno ali nenamerno vnešena v naš prostor, da pa vsaka vnešena vrsta ni nujno tudi invazivna. Nekatere od njih npr. koruzo, krompir, ajdo poznamo že zelo dolgo in so se lepo vključile v naše okolje. Invazivna postane vrsta takrat, ko se v novem okolju dobro ustali, se uspešno razmnožuje in razširja ter s tem ogroža obstoj domorodnih vrst. Posledično se v okolju zmanjšuje biotska pestrost in nastaja gospodarska škoda.
Še nekaj mnenj udeležencev predavanja:
- * Zelo mi je bil všeč videoposnetek invazivnih rastlin v naših krajih, na katere moramo biti pozorni.
- * Vsi smo dolžni skrbeti za naravo in s tem pomagati odstraniti vrste, ko še niso močno razširjene.
- * Predavanje bi priporočila vsem, zlasti pa vrtnarjem in kmetom, ki to znanje nujno potrebujejo.
- * Za kmete in vrtičkarje je pomembno, da ne odlagajo ostankov z vrta v naravo.
- * Pomembno je, da smo pozorni, katere živali izberemo kot hišne ljubljenčke in katere eksotične rastline kupujemo, da jih kasneje ne odvržemo v naravo.
- * Kot spominke ne kupujmo različnih rastlinic in semen, ki jih ne poznamo.
Dijaki naravoslovnega oddelka so se še posebej potrudili in nam nekaj aktualnih invazivnih vrst predstavili v obliki plakatov.
Marija Gogala, profesorica biologije