ENO Tree Planting Day

ENO DAN SAJENJA DREVES

• Tudi na naši šoli smo se  pridružili mednarodnemu projektu Eno Tree Planting Day.  Pred šolo so dijaki in dijakinje  3. a ter otroci iz vrtca Najdihojca  posadili tiso. Izbrali smo jo zato, ker je v Sloveniji avtohtona, redka in zato zavarovana vrsta.

Drevesa imajo velik pomen za življenje na Zemlji:
  • so proizvajalci kisika
  • veliki porabniki ogljikovega dioksida, zato zmanjšujejo učinek tople grede
  • 25 metrov visoka bukev vsako uro porabi 2,3 kg ogljikovega dioksida in proizvede 1,7 kg kisika. Ta kisik zadostuje za dihanje 10 ljudi
  • z oddajanjem vode hladijo in vlažijo zrak v gozdu
  • nudijo dom številnim pticam in drugim živalim, ter nas razveseljujejo s plodovi (kostanj, žir, želod)
  • s koreninami preprečujejo erozijo tal Z debli ščitijo pred plazovi
  • ščitijo polja in naselja pred močnimi vetrovi (npr. burja v Vipavski dolini).
  • drevesa, ki rastejo samostojno na prostem, so lep okras travnika in vrta

GOZDOVI IZGINJAJO, MAR NE?

Vsako minuto z obličja Zemlje izgine za 30 nogometnih igrišč gozdov.Dolgoživa, mogočna drevesa so sposobna preživeti več človeških rodov, a vendar so minljiva in krhka, odvisna od naše skrbi zanje in muhastih sil narave. S tem, ko povečujemo njihovo število pomagamo celotnemu planetu.

Tekst: Mojca Mravlja, prof., Fotografije: Vanesa Bezlaj, 3. a