Preventivni ukrepi pred akutnimi okužbami dihal in gripo

10. januar 2011

Informacija za učitelje, dijake in druge delavce šole.

Ker v šolo dnevno prihaja več kot šeststo dijakov, želim s to okrožnico, ki jo je pripravil Zavod za Zdravstveno varstvo Kranj, opozoriti dijake Gimnazije, kaj lahko storijo sami oz. kakšni naj bodo preventivni ukrepi pred okužbami dihal in morebitno okužbo z virusi gripe, ki so trenutno na pohodu.

V preventivi pred vsemi akutnimi okužbami dihal in gripo priporočamo, da se upoštevajo naslednji ukrepi:

• v šolo sprejemajte le zdrave dijake in zaposlene, vsi, ki zbolijo tekom pouka naj gredo domov, dokler jih ne pridejo iskat starši naj počakajo v nekem za to določenem prostoru (izolaciji)
  • v šoli je potrebno dosledno upoštevati higieno kašlja; kadar kašljamo, kihamo ali smrkamo, si usta zakrijemo robcem in ga po uporabi zavržemo v koš za smeti, potem pa si umijemo roke z milom in vodo,
  • pogosteje si je potrebno umivati roke z milom in vodo, umivanje naj bo temeljito in zadosti dolgo,
  • v času, ko intenzivno krožijo virusi gripe se odsvetuje množične prireditve v zaprtih prostorih
  • prostore je treba pogosteje zračiti (npr. po vsaki uri ali vsaj na 4 ure)
  • svetuje se tudi bolj pogosto mokro čiščenje prostorov in predmetov,  ki se jih množično dotika.

Najučinkovitejši preventivni ukrep pred gripo pa je cepljenje, ki je tudi v tem času še smiselno in ga čim prej priporočamo vsem zaposlenim in dijakom  če se v letošnji sezoni še niso cepili. Še posebej priporočamo cepljenje kroničnim bolnikom.

Za dodatne informacije lahko pokličete na telefonsko številko: 04 2017 160.

Andreja Krt Lah,
dr. med., spec. javnega zdravja
Zavod za zdravstveno varstvo Kranj